Elanikkonnakaitse hädaolukordades

Kokkuvõttev lühikirjeldus Koolituse tulemusel kasutab osaleja ohutusõppe õpetajaraamatu parimaid praktikaid arendamaks õppijates teadlikkust enda ja kaaskodanike turvalisuse tagamisel ning valmistumisel ja hakkamasaamisel hädaolukordades.
Toimumise aeg: 23.04.2020 - 23.04.2020

Riiklikust eriolukorrast tulenevalt jäävad ära kõik Sisekaitseakadeemia täienduskoolitused kuni 1. maini.

Riiklik eriolukord on esmakordne nii Eesti riigile kui ka akadeemiale. Anname esimesel võimalusel kodulehe ja e-posti vahendusel teada, millal tühistatud koolitused toimuvad.

• Tarmo Terep (Sisekaitseakadeemia)
  • Jaan Tross (Sisekaitseakadeemia)
  • Kadi Luht-Kallas (Sisekaitseakadeemia)
Korraldav asutus: Sisekaitseakadeemia
Projektijuht: Ankki Aardemaa, ankki.aardemaa@sisekaitse.ee
Toimumise koht: Sisekaitseakadeemia
Aadress: Kase tn 61 , Pirita linnaosa, 12012 , Harju maakond , Eesti

Koolituse tulemusel osaleja:

• kasutab ohutusõppe lõimimisel üld- ja ainealaste pädevustega õpetajaraamatu parimaid praktikaid
  • teab erinevaid hädaolukordi, nende tagajärgi ning hädaolukordadeks valmistumise võimalusi
Sihtgrupid: Alushariduse, I ja II kooliastme õpetajad (klassi- ja aineõpetajad).
Eesmärgid: Koolituse tulemusel kasutab osaleja ohutusõppe õpetajaraamatu parimaid praktikaid arendamaks õppijates teadlikkust enda ja kaaskodanike turvalisuse tagamisel ning valmistumisel ja hakkamasaamisel hädaolukordades.

Õpe tugineb väljatöötatud ohutusõppe õpetajaraamatul.

Ohutusõppe senine rakendamine õppetegevuses:

• Eneseanalüüs
  • Parimate praktikate jagamine

Elanikkonnakaitse:

• Võimalikud hädaolukorrad Eestis
  • Riskide ennetus- ja leevendusmeetmed
  • Elutähtsad teenused ja valmisolek nende katkestuseks

Tutvumine Sisekaitseakadeemia uue õppehoonega (sh virtuaalsimulatsioon, tuleohutus- jm laboratooriumid, vangla õppekambrid, spordisaalid, siselasketiir)

Õppemeetodid: Õppetöös kasutatakse erinevaid aktiivõppe meetodeid (rühmatöö, individuaalne töö, diskussioon, väitlus jne). Kogu protsessis kasutatakse info- ja kommunikatsioonivahendeid (videod, veebipõhised õpikeskkonnad ülesannete täitmiseks, küsimustikud jmt).

• Ohutusõppe rakendamine õppetegevuses
  • Elanikkonnakaitse

Õppekeskkonna kirjeldus: Koolitus toimub auditooriumis, mis on varustatud tänapäevaste õppeks vajalike vahenditega (võimalus kasutada digivahendeid), lisaks tutvuvad õppijad Sisekaitseakadeemia uue õppehoone õppekeskkonna ja eriklassidega.
Hindamisviisid: Eneseanalüüs
Osalemise/ alustamise eeldused: Läbitud vähemalt üks järgnevatest õpetajatele suunatud koolitustest:
„Ohtude ja süütegude ennetus“,
„Ohutusõppe lõimimine aineõppesse“,
„Riiklike õppekavade läbiva teema „Tervise ja ohutuse“ rakendamine,
„Õpetajate veeohutusalane täiendkoolitus“ (Moodle e-kursus),
„Õpetajate tuleohutusalane täiendkoolitus“ (Moodle e-kursus).
Sealjuures iseseisev ohutusõppe õpetajaraamatu harjutuste läbiviimine õpilastega.

Õpingute lõpetamise eelduseks on osalemine auditoorsetes tundides, eneseanalüüsi koostamine ja kogemuse jagamine.

Õpingute lõpetamise nõuded täitnud osalejale väljastatakse tunnistus täienduskoolitusel läbimise kohta.

Õppematerjalide loend: Ohutusõppe õpetajaraamatud (2017); Moodle kursus „Õpetajate veeohutusalane täienduskoolitus“; Moodle kursus „Õpetajate tuleohutusalane täienduskoolitus“; Elanikkonnakaitse kontseptsioon https://www.riigikantselei.ee/sites/default/files/content-editors/organisatsioon/failid/rakkeryhmad/elanikkonnakaitse_kontseptsioon_15.02.2018.pdf; Käitumisjuhend kriisiolukordadeks https://www.riigikantselei.ee/sites/default/files/content-editors/organisatsioon/failid/rakkeryhmad/elanikkonnakaitse_kontseptsiooni_lisa_juhised.pdf
Koolituse läbiviimiseks vajaliku kvalifikatsiooni, õpi- või töökogemuse kirjeldus koolitajal: Koolitajal on täiskasvanute koolitamise kogemus ja praktiline kogemus ning teadmised enda õpetatavast valdkonnast.
Õppekavarühm: Hariduse interdistsiplinaarne õppekavarühm
Märksõnad: õpetajate ohutusõpe