Ohtude ja süütegude ennetus

Kokkuvõttev lühikirjeldus Koolituse tulemusel oskab osaleja lõimingus üldpädevuste ja ainealaste pädevuste saavutamisega toetada õpilaste ohutusalaste teadmiste arengut, lähtudes väljatöötatud ohutusõppe õpetajaraamatust.
Toimumise aeg: 27.02.2020 - 27.02.2020

Koolituse läbiviimist toetatakse Euroopa Liidu Sotsiaalfondist. Koolitusel osalemine on tasuta üldhariduskooli õpetajatele tingimusel, et see läbitakse ettenähtud mahus.

Koolituse lõpetamise tingimuste mittetäitmisel või kursusest loobumisel vähem kui 7 päeva enne selle algust esitatakse osaleja tööandjale arve koolituskoha kulu eest summas 50 eurot.

• Kerli Tallo (Maanteeamet)
  • Reesi Efert (Maanteeamet)
  • Rauni Rohuniit (Sisekaitseakadeemia)
  • Kadi Luht-Kallas (Sisekaitseakadeemia)
Korraldav asutus: Sisekaitseakadeemia
Projektijuht: Ankki Aardemaa, ankki.aardemaa@sisekaitse.ee
Toimumise koht: Värska Gümnaasium
Aadress: Pikk 13 , Setomaa vald, 64001 , Võru maakond, Eesti

Koolituse tulemusel osaleja:

• omab ülevaadet riiklike õppekavade läbiva teema „Tervis ja ohutus“ käsitlemise põhimõtetest ja teema aktuaalsusest;
  • rakendab õppeprotsessis lõimitult üld- ja ainelaste pädevustega ohutusõppe õpetajaraamatu ülesandeid, sh IKT vahendeid ning õpetajatevahelist koostööd.
Sihtgrupid: Alushariduse, I ja II kooliastme õpetajad
Eesmärgid: Koolituse tulemusel oskab osaleja lõimingus üldpädevuste ja ainealaste pädevuste saavutamisega toetada õpilaste ohutusalaste teadmiste arengut, lähtudes väljatöötatud ohutusõppe õpetajaraamatust.

Õpe tugineb väljatöötatud ohutusõppe õpetajaraamatul.

Ohutusõppe õppemetoodika:

• ohutuse teema aktuaalsus ja selle käsitlemise põhimõtted;
  • ohutuse teemade käsitlemiseks sobivad õpetamise meetodid;
  • õpitulemuste hindamine;
  • lõimingu võimalused (üldpädevuste ja ainealaste õpitulemustega)

Küberturvalisus:

• mis on küberkiusamine/ nõuandeid küberkiusamise korral;
  • targalt internetis käitumine- digiturvalisus.

Riskikäitumise ennetamine:

• noorte riskikäitumise ennetamine;
  • varajane märkamine ja õpetaja võimalused sekkumiseks;

Tuleohutus:

• tulekahjude tekkepõhjused ja ennetamine;
  • tuleohutusnõuded;
  • tulekahju tunnused ja areng;
  • suitsuandur, vinguaasiandur;
  • esmased tulekustutusvahendid;
  • abi jõudmise ahel, sh mobiilne positsioneerimine ja koostöö reageerijatega/abistajatega;
  • evakuatsioon ja käitumine tulekahju korral.

Veeohutus:

• uppumissurmade põhjused ja ennetamine;
  • veekogude riskid aastaringselt;
  • uppuja ära tundmine ja käitumine veeõnnetuse korral;
  • päästevest ja päästevahendid.

Liiklus- ja raudteeohutus:

• kõrvalised tegevused liikluses

Ohutusõppe käsitlemise võimalused koolis, sh IKT vahendite kasutamine ning õpetajatevahelise koostöö kavandamine.

Õppemeetodid: õppetöös kasutatakse erinevaid aktiivõppe meetodeid (rühmatöö, individuaalne töö, diskussioon, väitlus jne). Kogu protsessis kasutatakse info- ja kommunikatsioonivahendeid (videod, veebipõhised õpikeskkonnad ülesannete täitmiseks, küsimustikud jmt).

• Ohutusõppe õppemetoodika
  • Küberturvalisus
  • Riskikäitumise ennetamine
  • Tuleohutus
  • Veeohutus
  • Liiklus- ja raudteeohutus
  • Ohutusõppe käsitlemise võimalused koolis
Õppekeskkonna kirjeldus: Koolitus toimub auditooriumis, mis on varustatud tänapäevaste õppeks vajalike vahenditega (võimalus kasutada digivahendeid), koolitusel osalejad on paigutatud 4-5 laudkonda.
Hindamisviisid: Praktilised ülesanded, rühmatöö

Õpingute lõpetamise eelduseks on osalemine vähemalt 75% auditoorsetes tundides ja praktiliste ülesannete sooritamine rühmatööna.

Õpingute lõpetamise nõuded täitnud osalejale väljastatakse tunnistus täienduskoolitusel läbimise kohta.

Õppematerjalide loend: Ohutusõppe õpetajaraamatud (2017); Moodle kursus „Õpetajate veeohutusalane täiendkoolitus“; Moodle kursus „Õpetajate tuleohutusalane täiendkoolitus“
Koolituse läbiviimiseks vajaliku kvalifikatsiooni, õpi- või töökogemuse kirjeldus koolitajal: Koolitajal on täiskasvanute koolitamise kogemus ja praktiline kogemus ning teadmised enda õpetatavast valdkonnast.
Õppekavarühm: Hariduse interdistsiplinaarne õppekavarühm
Märksõnad: ohutusõpe