Majandusõigus I, II

Kokkuvõttev lühikirjeldus Õpe toimub kaugkoolituse vormis, st põhineb iseseisval tööl ja veebipõhisel koostööl. Õppeperioodil toimub kaks konsultatsioonide sessiooni Tallinnas. Õpe lõpeb eksamiga (valikvastustega test, lävend 70%)
Toimumise aeg: 07.05.2020 - 11.11.2020
Registreerimine avatud 17.04.2020
Registreerimine suletud alates 27.04.2020
Hind osalejale: 444 €

Kursuse hind sisaldab paberkandjal originaalõpikuid, veebimaterjale (kaasus, vahetest, jne), klassi- ja veebikonsultatsioone, eksamitasu ning käibemaksu.

Füüsilisest isikust maksjale laieneb tulumaksusoodustus (õppetasu on käsitletav koolituskuluna tulumaksuseaduse § 26 lg 2 ülaindeksiga 1 tähenduses).

Korraldav asutus: Tartu Ülikool
Projektijuht: Karin Liikane, karin.liikane@ut.ee, tel: 7376606
Õpisündmuse veebilink: https://www.mtk.ut.ee/et/20-majandusoigus-i-ii
Toimumise koht: Tallinn
Aadress: Eesti
Lisainfo: Õppetöö veebis ja / või TÜ Tallinna esinduses (Teatri väljak 3)
Kompetentsi mudel Haridusasutuse juhi kompetentsimudel

Täiendusõppeprogrammi läbinud õppija:

• oskab selgitada majandustehingute kehtivuse eeldusi sisu ja vorminõuetest lähtuvalt;
  • tunneb ettevõtluse vorme ning ettevõtjatega seotud esindusõigust;
  • teab lepingute sõlmimise ja lepinguliste kohustuste täitmise põhimõtteid;
  • tunneb töösuhetele kohaldatavat seadusandlust;
  • mõistab täitemenetluse, pankrotimenetluse ja saneerimise olemust;
  • teab äriühingutega seotud registritoiminguid;
  • tunneb äriühingu tegevuse maksustamispõhimõtteid ja maksumenetlust;
  • oskab selgitada ettevõtete ühinemise, jagunemise, ümberkujundamise ja ülemineku õiguslikke aluseid.
Sihtgrupid: Õppima ootame nii alustavate kui juba tegutsevate ettevõtete juhte, majandusarvestajaid ja personalitöötajaid ning samuti neid, kes soovivad alustada tegutsemist ettevõtjana. Soovitame kursust ka majandusharidust omandavale üliõpilasele.
Eesmärgid: Anda õigusalaseid baasteadmisi neile, kes oma igapäevatöös puutuvad kokku lepingute täitmise või sõlmimisega, ettevõtlusega seotud registritoimingutega, finantsõigusküsimuste ja ettevõtlusvastutusega.

1.1. MAJANDUSÕIGUSE TSIVIILÕIGUSLIKUD ALUSED: Tehingute üldalused. Tehingu subjektid. Tehingu kehtivuse alused. Tehingu ese.

1.2. VÕLAÕIGUSE ALUSED: Võlaõiguse põhimõtted. Lepingu sõlmimine. Tarbijalepingud. Lepinguliste kohustuste täitmine. Lepingu täitmise tagamine. Lepingu lõppemise alused. Kohustuste rikkumine.

1.3. MAJANDUSTEGEVUSE TEHINGUD: Müügileping. Laenu- ja krediidilepingud. Üürileping.

1.4. TÖÖTAMINE JA TEENUSE OSUTAMISE LEPINGUD: Tööleping. Käsundusleping. Töövõtuleping. Sotsiaalsed garantiid.

1.5. ÄRITEGEVUS MAJANDUSRASKUSTE KORRAL: Vara müük täitemenetluses. Pankrotimenetlus. Saneerimine.

2.1. ÄRIÜHINGUTEGA SEOTUD REGISTRITOIMINGUD: Äriühingu asutamise registritoimingud. Registriandmete muutmine. Registrimenetlus erijuhtudel. Äriühingu kustutamine registrist. Eesti Majanduse Tegevusalade Klassifikaator (EMTAK) ja Majandustegevuse Register (MTR).

2.2. ÄRIÜHINGU ÜHINEMINE, JAGUNEMINE, ÜMBERKUJUNDAMINE JA ETTEVÕTTE ÜLEMINEK: Äriühingute ühinemine ja jagunemine. Äriühingu ümberkujundamine. Ettevõtte üleminek.

2.3. ÄRIÜHINGU RAAMATUPIDAMINE: Raamatupidamise üldalused. Auditeerimine.

2.4. ÄRIÜHINGU TEGEVUSE MAKSUSTAMINE: Põhimõtted. Maksusüsteem. Maksukohuslaste register. Maksusaladus. Maksunõuded ja –kohustused. Maksumenetlus. Revisjon. Maksudeklaratsioon. Maksuhalduri otsused. Maksuvõla tasumine. Maksuvõla sundtäitmine. Vaidemenetlus.

2.5. ETTEVÕTLUSE RAHASTAMINE: Rahastamine omavahendite arvelt. Laenud. Ettevõtlustoetused. Ettevõtluse riiklik toetamine.

2.6. ETTEVÕTLUSEGA KAASNEV VASTUTUS: Tsiviil- ja kriminaalõiguslik vastutus.

Liitu 23.aprillini: www.finance.ut.ee

Testi oma majandusõiguse alaseid teadmisi siin!

Õppevorm: veebipõhine
Õppekeskkonna kirjeldus: moodle.ut.ee
Osalemise/ alustamise eeldused: Osalemiseks ei ole hariduspiirangut ja see ei eelda varasemat kogemust, küll aga (tööalasest vajadusest tingitud) huvi ennast teemaga kurssi viia. Ja motivatsiooni alustatu ka edukalt lõpule viia.

Õpe lõpeb eksamiga, mille eelduseks on arvestuse saanud kodutöö (kahe kaasuse lahendamine). Eksam on valikvastustega test (lävend 70%). Eksami edukalt sooritanu saab Tartu Ülikooli täiendusõppe tunnistuse ja hinnetelehe koos ainepunktidega.

Õppematerjalide loend: Õpikud: Eamets, M., Õnnik, R. Majandusõigus I, II. Tartu Ülikool. I osa 2015, 174 lk. II osa 2014, 186 lk.
Koolituse läbiviimiseks vajaliku kvalifikatsiooni, õpi- või töökogemuse kirjeldus koolitajal: Tartu Ülikooli külalisõppejõud Merle Eamets on kinnisvara- ja tööõiguse jurist ning koolitaja.

Tartu Ülikooli külalisõppejõud Raja Õnnik on jurist ja koolitaja, kes tegeleb saneerimis- ja pankrotimenetluste ning võlanõustamisega.
Õppekavarühm: Õigus
Märksõnad: majandusõigus, õigus, maksundus, ettevõte, asutamine, saneerimine, pankrot, võlanõustamine