Education First töötuba

Kokkuvõttev lühikirjeldus Töötuba tutvustab Education First inglise keele digiõppevara veebiplatvormi EF Class ning kuidas seda oma igapäeva töös kasutada.
Toimumise aeg: 08.10.2019 - 08.10.2019
Tellimuskoolitus
Registreerimine avatud 17.09.2019
Registreerimine suletud alates 05.10.2019
Korraldav asutus: SA Innove
Projektijuht: KÄRT-KATRIN PERE, kart-katrin.pere@innove.ee
Toimumise koht: SA Innove, Lõõtsa 4, Tallinn
Lisainfo: Töötuba toimub inglise keeles.

Kava
11.00 – 12.30 I osa (EF Classi ja riikliku õppekava haakumine)
12.30 – 13.00 kerge lõuna
13.00 –14.30 ll osa (lähem tutvumine EF Class digiõppevara platvormiga)
Õpiväljundid: Töötoa lõppedes oskab õpetaja kasutada EF Class inglise keele õppematerjale.
Sihtgrupid: Õpetaja.
Inglise keele õpetaja
Haridustasemed: Üldharidus

At EF Class we take pride in creating content students want to talk about and as a result hopefully you enjoy teaching. We provide you with a set of lesson materials and interactive tools that aim to help you save time, engage the whole class, and individualize the student learning experience.

We will have two sessions beginning at 11 am. The first session will focus on curriculum design, challenges in implementation and how EF Class' content aligns with the Estonian syllabus. The second session will be a hands-on seminar, where we will focus on how digital tools such as EF Class can help you in your English teaching. You will experience EF Class from a students and the teacher's perspective. In order for you to be able to follow the workshop, make sure to sign up for a teacher account before the workshop. We will try to give you as many concrete and practical tips and inspiration as possible.

What to bring: Please bring a laptop (Chrome or Safari browser installed) or iPad (EF Class app downloaded) to the workshop. It will be a hands-on, interactive session.

Looking forward to seeing you all!

Osalemise/ alustamise eeldused: Õpetaja konto loomine aadressil https://class.ef.com/
Kaasas arvuti
Link materjalidele: https://class.ef.com/
Koolituse läbiviimiseks vajaliku kvalifikatsiooni, õpi- või töökogemuse kirjeldus koolitajal: EF Class is a team of academics and technologists based in London, United Kingdom, passionately working together to craft pedagogically sound language learning materials. We want to create lifelong learners by unlocking the full potential of both teachers and students, supporting you both in your entire learning journey. Think of us as your virtual teaching assistant!
Õppekavarühm: Aineõpetajate koolitus